Software

What is robotic coding?

Robotik kodlama, robotun çerçevesinin nasıl kullanılacağı ve çevresi ile nasıl etkileşim kurduğu ve bilgisayar programının görevlerini yerine getirmek için okuyabileceği ve yürütebileceği kontrol yazılımı geliştirmedir.

Robotun gerçekleştireceği fiziksel ve görsel görevlere bağlı olarak, robot bacaklar, tekerlekler, eklemler, kavrayıcılar, kameralar ve yakınlık algılama sensörleri gibi denetleyicilerle donatılmıştır.

Robot, insanların görevleri yerine getirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir cihazdır. Bir robotun istenilen görevi / işi gerçekleştirebilmesi için yukarıda bahsettiğimiz donanım kullanılarak tamamlanması gereken görev belirlenmeli, bilgisayar programının okuyabileceği kod tasarlanmalı ve sonucu görmek için robota gönderilmelidir.

ilk ticari robot Unimate

Ticari olarak geliştirilen ilk robot, Joseph Engelberger ve George Devol tarafından geliştirilen evrensel otomasyonun kısaltması olan Unimate adlı bir robot koldu. 1961’de, ilk Unimate robotu, TV resim tüpleri yapmak için kullanıldığı General Motors’a satıldı.

Dünyanın ilk AI robotu

AI Sophia

Dünyanın ilk yapay zeka robot vatandaşı “Sophia”, Hong Kong merkezli bir insansı robot şirketi olan Hanson Robotics tarafından yaratılmış ve programlanmıştır. Yapay zeka robotu “Sophia”, dünyada Suudi Arabistan vatandaşı olarak tanınan ilk robottur.

Robotik Programlama Dilleri
Gerçek dünyadaki robotlarda, kontrol sinyalleri üreten yazılım (kontrolör) çok yüksek hızda çalışmalı ve karmaşık hesaplamalar yapmalıdır. Bu, hangi robotik kodlama dillerinin en iyi şekilde kullanılacağını seçer: Genellikle bu tür senaryolar için C ++ kullanılır, ancak daha basit robotik uygulamalarında Python’u kullanabilirsiniz.

Yapay zeka robotlarının Ar-Ge’si için en iyi programlama dili nedir? Yapay Zekada Kullanılan En Popüler Programlar yazımızı okuyarak en popüler programlama dilleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Robotik Programlamayı Nasıl Öğrenebilirim?
Robotik, kendi robotlarınızı programlarken ve oluştururken kalıcı bir zevk getirebilecek ve hatta gelecekteki bir kariyer haline gelebilecek bir hobidir. Ayrıca robotik kodlama, savaşma, problem çözme, takım duygusu ve sebat konularında beceriler sağlar. Robotik öğrenmek istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu kendinizi bilgisayar bilimi, kodlama, fizik ve lineer cebir alanlarında yeterince geliştirmektir.

Ardından, ücretsiz ve ücretli olarak çevrimiçi ve yüz yüze robotik dersleri alabilir, çevrimiçi kurslar öğrenebilir ve youtube ve Udemy web sitelerinden eğitim alabilirsiniz. Daha sonra kulüplere ve yarışmalara katılabilir ve zaman içinde becerilerinizi güçlendirmek için temel robot becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Yaşınız veya bilgisayar bilimi becerileriniz ne olursa olsun, istediğimiz sürece herkes robotik programlamayı öğrenebilir.

İnternetten Robotik Kodlamayı Öğrenebileceğiniz Web Siteleri

Tynker
Scratch
Codespark
Kodable
organ
GitHub

Robotik Kodlamada 5 Başlıca Meslek

Robotik Mühendisi
Robotik Teknisyeni
Satış mühendisi
Robotik Operatör
Yazılım geliştirici
Sabit Robotlar ve Mobil Robotlar

Robotlar iki kategoriye ayrılabilir: sabit robotlar ve mobil robotlar. Sabit robotlar genellikle endüstriyel üretimde kullanılır, örneğin fabrikalardaki montaj hatlarında çalışan robotlar. Yaygın olarak kullanılan mobil robot uygulamaları, yük robotları, hava robotları ve otomatik araçlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *