Military Technology

S-400 Long Range Air Defense Missile System

s 400 füze sistemi

S-400 Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi


NATO kod adı SA-21 Growler veya S-400 altında, Rusya’nın 2007 yılında hizmete giren ve bugün aktif olarak kullanılan uzun menzilli hava savunma füzesi sistemi, dünyanın en iyi ve en çok tanınan füze sistemleri arasında yer alıyor. . Almaz / Antei Concern tarafından geliştirilen ve seri üretilen bu sistem, S-300 Savunma Füzeleri sisteminin gelişmiş bir versiyonudur. Menzili ve radarı iyileştirildi ve rakımı artırıldı.

Füzenin dikey fırlatma özelliği, ona 360 derecelik bir yarıçap avantajı sağlıyor. Bu, füzenin topçu kapsülü yüzünü döndürmeden doğudan veya batıdan yaklaşan hedeflere fırlatılması ve füzenin bu hedefe yönelmesi durumunda gerçekleşir.

MIM-104 Patriot ile durum böyle değil. Füze fırlatma kapsülü hedefe doğru bakmalıdır. Füzenin en uzun etkili menzili 400 km’dir (40N6). S-400’ün diğer füze sistemleri
aşağıdaki gibi menzil: +250 km (48N6 füze)
+120 km (9M96E2 füze)
+40 km (9M96E füzesi)

 

S-400 Hava Savunma Sistemi

 

Radar sistemi, S-300 sisteminde kullanılan 64N6 ve 76N6 radarlarından elde edilen deneyimle geliştirilmiş 96L6’dır. 92N6E radar sistemi, havada aynı anda 100 farklı hedefi görecek şekilde programlanmış ve bu kapasitesi ile S-300 ve NATO muadili Patriot hava savunma sistemlerinden iki kat daha gelişmiş hale gelmiştir. Bu radar birden fazla hedefi izleyebilir ve gizli uçaklara karşı etkili bir görüşe sahiptir. Rusya bu radar sistemini geliştirmeyi ve onu S-500’ün radar sistemi olarak kullanmayı planlıyor. Yaklaşık 500-600 km. Bir görüş alanına sahip olduğu düşünülmektedir.
S-400 Ermenistan, Beyaz Rusya, Çin, Hindistan, Kırgızistan ve İran gibi ülkeler tarafından kullanılmaktadır. En aktif kullanıcısı onu yaratan ülkedir; Rusya. Doğu Avrupa’da artan gerilim ve Suriye’deki olaylar nedeniyle Rusya, sistemi bu bölgelerde daha aktif bir şekilde konuşlandırdı.

Türkiye, Suriye, Rus Hava Kuvvetleri SU-24 tipi, daha sonra Hmeym’e bağlı olarak Lazkiye-Rus savaş uçaklarına bağlı olarak S-400 Rus askeri hava üssünü konuşlandırdı. Bölgedeki Rus uçaklarının güvenliğini sağlayan sistem, ABD liderliğindeki koalisyon uçaklarına karşı kullanılabilir. Nitekim geçtiğimiz haftalarda Rusya, Fırat Nehri’nin batısında uçan tüm koalisyon uçaklarını / İHA’ları hedef alacağını duyurdu.

NATO hava sahası savunma sistemlerinin menzilleri

Rus hava savunma sistemlerinin menzilleri

 

Yeşil: NATO radar ağını gösteriyor. Kızıllar, Rus radar ağıdır. Yeşil halkalar NATO hava savunma sistemlerinin menzilini gösterirken kırmızı halkalar Rus hava savunma sistemlerinin menzilini gösterir.

 kaynak: savunmasanayi.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *