Social media and Internet

Is WAR possible with hologram technology?

Holograma, bir nesnenin lazer ışığı ile resme dönüştürülmesi yani lazer ışıklarının iki farklı ışığı yansıtarak birleştirilmesiyle 3 boyutlu bir görüntü elde edilir. Bu görüntü hologram teknolojisi ile mümkündür.

Günlük hayatta çektiğimiz fotoğrafları 2 boyutlu olarak görüyoruz, bu 3 boyutlu hologram teknolojisi ile yapmak mümkün ancak hologram teknolojisi ile yaptığımız bu fotoğraflar elbette tekrarlanamayan görüntülerde 2d görüntüden daha iyi gösterebiliyor.

 

Nerelerde kullanılabilir diye düşündük tabi birçok alanda da kullanılabilir. Güvenlik açısından kullanılır. Değerli taşlar, oyuncaklar, yedek parçalar gibi günlük hayatta kullandığımız birçok obje bulunmaktadır. Hatta tıp, mühendislik, yazılım gibi birçok alanda eğlence amaçlı kullanılmaktadır.

Kullanım alanlarından biri de kopya ve sahte baskılarda hologram teknolojisi ile engellenmiş olması dolayısıyla sahteciliği neredeyse ortadan kaldırdığını söyleyebiliriz. Bu nedenle en önemli özelliği kopyalanabilen ve taranabilen bir teknoloji değildir.

Diğer bir özellik ise yazımızda bahsettiğimiz fotoğrafları 3 boyutlu görsellerle sağlayarak başka hangi kullanım alanlarını oluşturabiliriz? Örneğin, bir haber kanalının 13 kamerayla canlı hologram haberleri yaptığı bir zaman vardı. Savaşlarda kullanılıyor mu? Düşündüğümüzde saçma gelebilir ama bir ışının resme dönüşmesi ve harekete geçmesi ile maddenin boyutunda bir kazanç olmasa bile insan gözü onu farklı algılayabilir ve gerçek bir his yaratabilir. bir nesne olarak zarar verme dışında, gerçek boyutta zaman ve algısal bozulma kazanmak olarak. Dünyada her şeyin silahla ya da ateşle kazanılabilmesi şartı yok ama bu teknolojinin kullanımı elbette oldukça pahalı, bu yüzden bu teknolojiyi kısa sürede kullanmak mümkün değil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *